DEN HAAG — Ook na twee dagen Algemene Politieke Beschouwingen is nog niet duidelijk hoe het kabinet-Jetten een meerderheid wil vinden voor de plannen voor 2027. Premier Rob Jetten blijft inzetten op “brede steun”, maar vindt het nog te vroeg om te kiezen voor samenwerking met links of rechts.
Het minderheidskabinet beschikt over slechts 66 zetels in de Tweede Kamer en heeft daarom steun van de oppositie nodig. D66 en CDA voelen meer voor samenwerking met Pro, terwijl de VVD meer mogelijkheden ziet bij JA21 en SGP. JA21 staat inmiddels open voor deelakkoorden per onderwerp, terwijl Pro juist de voorkeur geeft aan een bredere overeenkomst en geen kabinetsbeleid indirect wil mogelijk maken waar de partij tegen is.
Oppositieleiders drongen er bij Jetten op aan een richting te kiezen. Pro-leider Jesse Klaver stelde dat de coalitie diep verdeeld is. JA21-leider Joost Eerdmans zei bereid te zijn tot overleg, maar eerst duidelijkheid te willen over de koers van het kabinet.
Jetten vindt het echter te vroeg om partijen uit te sluiten. Hij wil verder praten met Pro, 50Plus, Volt, ChristenUnie, SGP, JA21 en mogelijk BBB, in de hoop snel tot afspraken te komen.
BBB zorgde voor extra onzekerheid door een door de PVV ingediende motie van wantrouwen te steunen, vooral als protest tegen de stikstofplannen. BBB-leider Mona Vermeer liet daarna weten dat haar partij desondanks bereid blijft om verder te praten met het kabinet.