Bewering minister klopt niet: Sint Aloysius is wel degelijk gerenoveerd

Bewering minister klopt niet: Sint Aloysius is wel degelijk gerenoveerd

Posted on 9/11/2026, 10:36 AM AST | Updated on 9/11/2026, 10:37 AM AST

ORANJESTAD — De bewering van minister van Onderwijs Gerlien Croes dat “geen enkele school sinds 2016 is gerenoveerd”, zoals zij deze week op haar Facebookpagina verklaarde, blijkt niet overeen te komen met de publiek beschikbare informatie. NoticiaCla publiceerde haar uitspraak aanvankelijk op basis van de waarde die eraan mocht worden gehecht omdat deze van de minister zelf kwam. Nader onderzoek laat echter zien dat documentatie en publicaties uit 2022 en 2023 bevestigen dat de Sint Aloysiusschool in Noord tijdens de regering-Wever-Croes een omvangrijke renovatie heeft ondergaan.

OVERZICHT

De kwestie ontstond nadat Croes een overzicht publiceerde van de geraamde kosten om 43 scholen op Aruba aan te pakken. Volgens de minister is de huidige situatie het gevolg van jarenlange onvoldoende renovatie. In haar bericht bekritiseerde zij eerdere regeringen en stelde zij dat sinds 2016 geen enkele school is gerenoveerd of nieuw gebouwd.

Na publicatie van het bericht door NoticiaCla sprak ten minste één MEP-parlementariër de verklaring van de minister tegen en gaf aan dat de informatie zeker niet volledig juist was.

ONDERZOEK GEEFT OPPOSITIE OP DIT PUNT GELIJK

Nader onderzoek van NoticiaCla in openbare bronnen bevestigt dat de Sint Aloysiusschool na 2016 wel degelijk is gerenoveerd.

In april 2022 presenteerde toenmalig minister van Onderwijs Endy Croes tijdens een persconferentie van de regering het renovatieproject. De werkzaamheden omvatten de renovatie van de noord- en zuidvleugel, de bibliotheek, kantoren en gymzaal, met een aangekondigde investering van ongeveer Afl. 2 miljoen.

In juli 2023 meldde een communiqué van het ministerie dat 12 klaslokalen waren gerenoveerd, samen met het dak, de plafonds en de vloertegels in het noordelijke deel van het gebouw. Ook werden nieuwe kantoren, een koffiekamer voor personeel, bibliotheek en gymzaal gerealiseerd. Twee toiletten werden verplaatst en volledig opnieuw gebouwd.

In augustus 2023 begon DOW aan de laatste fase: renovatie van de speelplaats, maatregelen tegen waterproblemen, egalisatie van het terrein en nieuw asfalt. Daarna keerde de school terug naar het gebouw in Noord. De vorige regering omschreef het gebouw zelf als “volledig gerenoveerd”.

Dat betekent dat de letterlijke uitspraak dat “geen enkele school sinds 2016 is gerenoveerd” onjuist is. De Sint Aloysiusschool vormt een duidelijk en gedocumenteerd tegenvoorbeeld.

RENOVATIE IS NIET HETZELFDE ALS NIEUWBOUW

Er kan onderscheid worden gemaakt tussen het renoveren van een bestaand gebouw en het volledig nieuw bouwen van een school. Sint Aloysius is niet vanaf de grond opnieuw opgebouwd; een groot deel van het bestaande gebouw is opgeknapt en aangepast.

Maar Croes stelde niet alleen dat er geen nieuwe scholen zijn gebouwd. Zij zei uitdrukkelijk dat geen enkele school was “gerenoveerd”. Juist op dat punt spreekt het openbare dossier haar tegen.

GROTE ACHTERSTAND BLIJFT EEN REALITEIT

Het feit dat Sint Aloysius is gerenoveerd, betekent niet dat de oppositie daarmee het algemene probleem heeft weggenomen. Het door Croes gepresenteerde overzicht laat grote behoeften zien bij 43 scholen en bevestigt dat Aruba met een ernstige achterstand kampt op het gebied van onderhoud en renovatie van schoolgebouwen.

Maar twee zaken moeten van elkaar worden gescheiden: er kan sprake zijn van een ernstige onderhoudsachterstand zonder dat de stelling “geen enkele school is sinds 2016 gerenoveerd” daardoor waar wordt.

Daarnaast bevat het gepubliceerde overzicht een verschil van Afl. 36 miljoen. De vijf subtotalen komen samen uit op Afl. 173,6 miljoen, terwijl in het document een algemeen totaal van Afl. 137,6 miljoen wordt genoemd. Voor dat verschil is nog geen publieke verklaring gegeven.

Ook het bedrag van ongeveer Afl. 40 miljoen dat Aruba volgens Croes jaarlijks beschikbaar heeft voor alle investeringen van het land, is een door de minister genoemd cijfer. Haar publicatie bevatte echter geen begrotingsspecificatie waarmee precies kan worden nagegaan hoe dat bedrag is berekend.

CONCLUSIE

De zorgen van minister Croes over de staat van de schoolgebouwen hebben een duidelijke basis: de financiële behoefte is enorm en veel gebouwen kampen met urgente problemen. Maar haar absolute beschuldiging aan het adres van eerdere regeringen ging te ver.

De beschikbare informatie laat zien dat ten minste de Sint Aloysiusschool tussen 2022 en 2023 ingrijpend is gerenoveerd. Op dit specifieke punt heeft de oppositie gelijk en moet de uitspraak van Croes worden gecorrigeerd of nader toegelicht.