'Met vonnis rechter, zijn medicijnen voor patiënten verzekerd'

'Met vonnis rechter, zijn medicijnen voor patiënten verzekerd'

Posted on 2/14/2017, 7:23 PM AST | Updated on 2/14/2017, 7:24 PM AST

ORANJESTAD - "Met de rechterlijke uitspraak van maandag (VIPPA tegen de Inspecteur voor geneesmiddelen) kan de patiënt er op rekenen dat de botica altijd de medicijnen in voorraad heeft die hij nodig heeft. Dat verzekerde de bedrijfsleider van de apothekersketen 'Botica di Servicio', Lennert van der Poel vandaag aan NoticiaCla.com. In de uitspraak van gisteren stelde de rechter de Inspecteur (en daarmee de botica's) in het gelijk en kan de Inspecteur vergunningen blijven afgeven voor de import van medicijnen door de apotheken zelf, als de importeurs het betreffende medicijn niet in voorraad hebben.

GATEN IN VOORRAAD

"De importeurs hebben gaten in de import en voorziening van medicijnen en de botica's moeten deze gaten opvullen. En dat wil de vereniging van importeurs (VIPPA) verbieden," vervolgde van der Poel. "Gelukkig heeft de rechter dat verzoek niet toegewezen." Volgens de directeur heeft de rechter geoordeeld dat het verzoek "absurd' was en heeft hij gevonnist in het belang van de patiënt. De botica's zijn nu vrij om elkaar van medicijnen te voorzien, aldus van der Poel.

 VAAK TEKORT AAN MEDICIJNEN 

Volgens van der Poel is er regelmatig sprake van een tekort aan medicijnen. Tijdens de behandeling van de rechtszaak is naar voren gebracht dat er in 2017 al 67 keer sprake van was dat een bepaald medicijn bij de lokale importeur niet op voorraad was.  "En het jaar is nog maar 6 weken oud. Dus je kunt je voorstellen hoe vaak deze situatie zich in een jaar voordoet. Regelmatig."

BOTICA'S WERKEN PREVENTIEF 

De botica's proberen zo preventief mogelijk te werken en medicijnen te bestellen voordat ze op zijn. "Maar het komt wel voor dat wij een medicijn bestellen en dan de volgende dag te horen krijgen dat het niet beschikbaar is." In een dergelijk geval vragen de botica's een vergunning aan bij de Inspecteur om het medicijn zelf te importeren. "In de praktijk komt het wel voor dat een patiënt twee weken op een bepaald medicijn moet wachten," stelde van der Poel.

PATIENTEN OVERLEDEN WEGENS TEKORT AAN MEDICIJNEN?

"Gelukkig hebben we tot nu toe nog altijd medicijnen via het ziekenhuis kunnen krijgen, dus er zijn nog geen levensgevaarlijke situaties geweest." Van der Poel vindt het wel ongelofelijk dat de advocaat van de vereniging van importeurs aan de rechter durfde te zeggen dat "er geen problemen" zijn omdat "tot nu toe nog geen enkele patiënt wegens medicijnentekort is overleden."

VEROUDERDE WET

De huidige wet die de import van geneesmiddelen regelt is verouderd en onvolledig en er is daarom behoefte aan richtlijnen van de Inspecteur. Een commissie van belanghebbenden is op dit moment bezig om na te gaan hoe de medicijnenvoorrraad in Aruba verzekerd kan worden. Voor de botica's is het vooral van belang dat ze de bij hun ingeschreven klanten zo goed mogelijk kunnen helpen, aldus Van der Poel, die bovendien stelde de collega-apotheken de helpende hand te willen bieden als er sprake is van bepaalde tekorten.

BOTICA DI SERVICIO 

Hoewel de advocaat van de vereniging van importeurs in de rechtszaak deed voorkomen als of de Botica di Servicio-keten de enige apotheken zijn die zelf medicijnen importeren, is dit niet het geval. In eerdere zaken werden door de VIPPA botica's met naam en toenaam genoemd, alsof ze illegale praktijken zouden uitoefenen, aldus van der Poel. "De rechter heeft in twee instanties al bepaald dat dit niet zo is. Wij doen niets illegaals," aldus de bedrijfsleider van de botica-keten. Hij bevestigde dat elke botica als dat nodig is zelf importeert. Van der Poel denkt dat zijn keten in dit verband gemakkelijk in beeld komt, omdat de botica's goed georganiseerd zijn en een goede service bieden. "We investeren veel geld in onze organisatie, ten behoeve van onze patiënten. Misschien importeren wij daarom vaker dan andere botica's," besloot de bedrijfsleider.

NoticiaCla.com heeft geprobeerd een reactie te krijgen van de advocaat van de tegenpartij, maar is daar nog niet in geslaagd.