Testcase stemmen Tweede Kamer verworpen

Testcase stemmen Tweede Kamer verworpen

Posted on 1/26/2017, 10:08 AM AST | Updated on 1/26/2017, 10:09 AM AST

DEN HAAG – De Raad van State heeft woensdag het verzoek om inwoners van Aruba, Curaçao en Sint Maarten stemrecht te geven voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Nederland verworpen. Zoals algemeen bekend moest de Raad van State woensdag uitspraak doen in de zaak die een week geleden in Den Haag is verdedigd door de advocaten Dello Gomez en Andin Bikker. Bikker stelde woensdagavond in een perscommuniqué dat de uitspraak ‘veel te wensen overlaat’, nu de Raad van State vasthoudt aan zijn uitspraak in de zaak die ministers Sevinger en Eman in 2006 hadden aangespannen, omdat volgens de Raad zich sindsdien in het Koninkrijksbestel geen relevante wijzigingen hebben voorgedaan die zouden vereisen dat van die uitspraak teruggekomen zou moeten worden. Het verzoek tot stemrecht is daarom afgewezen. Bikker heeft daar een heel andere mening over en verzekert dat hij de uitspraak gaat aanvechten bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens.

AFWIJZING 

De beslissing in deze proefzaak bevestigt dat de kans ‘bijna nihil’ is dat de inwoners van de Caribische landen van het Koninkrijk ooit het stemrecht voor de Tweede Kamer zullen krijgen. Drie rechters van de Raad van State oordeelden dat het verzoek ‘ongefundeerd was’. 

Deze nieuwe zaak, tien jaar na de eerste zaak, is aangespannen door mr. Andin Bikker en mr. Dello Gomez, die bekend staan wegens eerdere proefzaken met een grote impact.

Andin Bikker: "We weten uit ervaring dat je met test cases vaak niet meteen resultaten bereikt en dat je door moet blijven procederen (om de telecommunicatiemarkt open te breken is vier jaar lang geprocedeerd).”

Volgens Bikker is in 2006 door de huidige ministers Sevinger en Eman een soortgelijke zaak gevoerd, maar het argument van Bikker en Gomez is juist dat sinds 2010 de situatie is gewijzigd binnen het Koninkrijk. Zo is  via een protocol bijvoorbeeld afgedwongen dat Aruba met een wet inzake financieel toezicht moest komen, anders zou er een "KB" worden opgelegd. En dit alles zonder dat de bevolking van Aruba iets te zeggen heeft over de samenstelling van de Rijksministerraad, die sinds 2012 wordt samengesteld door de Tweede Kamer (de rol van de Koning is toen uitgeschakeld). Daarnaast bestaat er nog geen goede geschillenregeling. Ook hebben op 10-10-10 de inwoners van de BES-eilanden stemrecht gekregen voor de Tweede kamer, zonder dat deze eilanden een integraal onderdeel uitmaken van Nederland (de wetgeving van de BES-eilanden is totaal verschillend van die van Nederland). “Daarom hoopten wij dat de Raad van State dieper zou ingaan op het gegeven dat de Rijksministerraad zich meer en meer met interne aangelegenheden bemoeit, zonder dat de bevolking van Aruba, Curaçao en Sint Maarten iets te zeggen hebben over de samenstelling van dit orgaan en zonder dat er een geschillenregeling bestaat.”

Het is voor Bikker onbegrijpelijk dat de Raad van State nu van mening is dat sinds de casus van Eman c.s. van 2006 “in het Koninkrijksbestel geen relevante wijzigingen hebben voorgedaan die zouden vereisen dat van die uitspraak teruggekomen zou moeten worden.” Dus, zoals Bikker bij aanvang van de zaak in november 2016 al had aangekondigd, zal de strijd worden voortgezet bij het Europees Hof voor de Rechten van de mens.

Lees de uitspraak van de Raad van State HIER.