WILLEMSTAD - "We hebben inderdaad erg veel vertraging". Dat moest mede-oprichter en algemeen directeur van Insel Air International BV Edward Heerenveen donderdag aan NoticiaCla.com toegeven in een ractie op de vele klachten van ontevreden klanten. De vele klachten tasten inmiddels de reputatie van het bedrijf aan. Er liggen meerdere redenen aan de vertragingen ten grondslag, aldus Heerenveen, die verder aangeeft dat er hard aan wordt gewerkt en dat het aantal vertragingen de afgelopen dagen flink is afgenomen.
TECHNISCHE PROBLEMEN
Bij technische problemen met het vliegtuig is het evident dat die eerst moeten worden verholpen. Probleem daarbij is dat het niet altijd duidelijk is wat er aan de hand is en hoe lang de reparatie gaat duren. Vervelend voor de passagiers, die niets of telkens andere vertrektijden de horen krijgen. “De mensen worden dan erg boos en zeggen dat je hun voorliegt,” aldus Heerenveen. Volgens hem kun je mensen pas een zekere tijd geven als je precies weet wat er met het vliegtuig aan de hand is, want dan weet je ook hoe lang de reparatie duurt.
TYPE VLIEGTUIGEN NIET MEEST GESCHIKT
Een tweede oorzaak is dat het type vliegtuig dat wordt ingezet (Fokker 50) niet het meest geschikte is voor de interinsulaire vluchten tussen Aruba, Curaçao en Bonaire. Volgens Heerenveen zijn ze duur in onderhoud en meer geschikt voor langere vluchten, zoals naar Jamaica en Santo Domingo. Door de korte vluchten is ook vaker inspectie en onderhoud nodig, wat de inzet van de vliegtuigen erg duur maakt.
SCHAARSTE AAN PILOTEN
Een derde reden voor de vertragingen is volgens Heerenveen het tekort aan piloten. Dat komt volgens Heerenveen door nieuwe regels van de Directie Luchtvaart waardoor piloten op Curaçao opnieuw examens moeten afleggen. Veel piloten zijn daarom verhuisd naar andere landen, waar ze ook betere salarissen krijgen en waar hun diploma’s wel worden erkend. Door het tekort aan piloten worden nu vluchten gecombineerd, aldus Heerenveen, “Dan is er geen vertraging, maar de vlucht duurt langer omdat door het combineren men bijvoorbeeld niet rechtsstreeks naar Bonaire gaat vanuit Aruba, maar een tussenstop maakt in Curaçao.”
INSELAIR BEZIG PROBLEMEN OP TE LOSSEN
Een van de oplossingen waar InselAir nu aan werkt is volgens Heerenveen het verbeteren van de manier waarop vluchten worden gecombineerd. “We bellen de passagiers nu van te voren op om te zeggen hoe laat hun vlucht vertrekt.” Ook wordt het aantal vluchten verminderd, om de piloten die er nog zijn niet over te belasten.
Met de autoriteiten wordt gesproken om piloten die van elders afkomstig zijn (ook Aruba en Nederland) vrijstelling te geven van het extra examen dat zij nu moeten afleggen en het vereiste aantal vlieguren, dat van 250 naar 500 was gebracht, weer terug te brengen. Anders is het moeilijk nieuwe piloten te krijgen. Volgens Heerenveen worden zo langzaam maar zeker alle problemen opgelost.