Rapport CFT: Aruba heeft van alle landen van het Koninkrijk de hoogste schuld

Rapport CFT: Aruba heeft van alle landen van het Koninkrijk de hoogste schuld

Posted on 9/29/2014, 8:23 PM AST | Updated on 9/29/2014, 8:24 PM AST

ORANJESTAD – Aruba heeft de hoogste staatsschuld van alle landen van het Koninkrijk en deze groeit ook het snelst. Dit zegt het secretariaat van het College Financieel Toezicht in het eindrapport dat op 12 september jl. aan de waarnemend Gouverneur is aangeboden en waar NoticiaCla.com inzage in kreeg.

Volgens het rapport hebben alle landen te lijden gehad onder de crisis van 2008, maar zijn in Aruba de effecten versterkt door de sluiting van Valero. Verder is de situatie in de verschillende landen te divers om een goede vergelijking te maken, aldus het rapport.

Het rapport geeft aan dat de kosten van de overheid tussen 2009 en 2014 met 10% zijn gestegen, terwijl de inkomsten nauwelijks met 6% toenamen. De personeelskosten zijn met 20% toegenomen, door een significante toename van het aantal ambtenaren en contractanten.

Door de verlaging van de BBO zijn de inkomsten gedaald zonder dat er inkomensgenererende maatregelen tegenover stonden, terwijl de kosten sinds 2009 enorm zijn toegenomen. Het is het CFT ook opgevallen dat er nauwelijks is geinvesteerd en dat de schulden van de overheid in een korte tijd enorm zijn gegroeid.

Dit heeft ook veroorzaakt dat de rentelasten snel zijn toegenomen, aldus het CFT. Als voorbeeld laat men zien dat in 2009 120 miljoen florin aan rente werd betaald en dat dit in 2014 190 miljoen is. Als er geen maatregelen worden getroffen zullen de rentelasten in 2017 stijgen tot 230 miljoen florin. Dit is een toename van 110 miljoen florin in 8 jaar. Ook vergeleken met de andere landen zijn de rentelasten van Aruba erg hoog. In Curacao bedragen ze 3% en in Sint Maarten 2.5%.