ORANJESTAD - Als mensen hun belasting op tijd betalen, kunnen ze met een gerust hart op vakantie. Dat zei het hoofd van de Belastingdienst (DIMP), Luenne Gomez-Pietersz dinsdagmiddag tegen NoticiaCla. Aanleiding van het gesprek was de waarschuwing die het Openbaar Ministerie maandag had gegeven, namelijk dat mensen met openstaande boetes en belastingenvorderingen een uitreisverbod krijgen. Door dat bericht zijn veel mensen ongerust geworden en op zoek naar de juiste informatie. Gomez-Pietersz bevestigde aan NoticiaCla dat het uitreisverbod ook geldt voor mensen die betalingsachterstanden hebben bij de Belastingdienst. Het bericht heeft ook geleid tot veel kritiek: de Belastingdienst loopt zelf immers enorm achter met de restitutie van teveel betaalde belastingen.
REACTIE DIMP
Volgens de directeur DIMP klopt het persbericht van het OM wel, maar heeft het vanzelfsprekend alleen betrekking op openstaande belastingaanslagen. Er is volgens haar geen sprake van een nieuwe, maar juist van een standaardprocedure voor personen die Aruba voorgoed verlaten. Die hebben de plicht om 'af te rekenen' en er is zelfs een speciaal formulier dat zes weken voor de definitieve vertrekdatum moet worden ingevuld. Daarnaast geldt het bericht van het OM ook in het algemeen voor mensen met een betalingsachterstand. "Zij kunnen altijd een betalingsregeling krijgen," stelt Gomez. Mensen met een betalingsregeling hoeven zich geen zorgen te maken. Degenen die zich zorgen maken, of niet zeker weten of zij een betalingsachterstand hebben, kunnen altijd contact opnemen met de Belastingsdienst.
DRUKKE PERIODE
Gomez waarschuwt dat de vakantieperiode er aan komt, waarbij ook nog eens sprake is van allerlei deadlines voor het betalen van grondbelasting, wegenbelasting en dergelijke. Dat betekent lange rijen bij de Belastingdienst. Daarom adviseert ze de klanten om de zaken op tijd in orde te maken, persoonlijk, telefnisch of via email. Het is een feit dat de Arubaanse belastingbetaler niet altijd aan zijn verplichtingen voldoet. Daar wijst het College Aruba financieel toezicht ook regelmatig op. Dat geldt voor zeker 50% van de klanten en dat heeft nu alle aandacht van deBelastingdienst. "We verwachten dat de klanten zo verantwoordelijk zijn dat ze aangifte komen doen en betalen wat ze moeten betalen," vervolgde Gomez.
KRITIEK ACHTERSTANDEN RESTITUTIE
Een veel gehoorde kritiek is dat de DIMP iedereen voor de vakantie wil laten betalen, maar zelf jaren achterloopt met restitutie van teveel betaalde loonbelasting. Volgens Gomez is die kritiek terecht, maar is de DIMP hard bezig om die achterstanden in te lopen: "In 2015 zijn wij begonnen met boekjaar 2009. Als alles goed is, beginnen wij deze week met 2013 en regelen we dit jaar ook 2014 nog. Dus in 2.5 jaar hebben we zes jaar ingehaald."