ORANJESTAD – De DTZ (Directie Telecomunicatie Zaken) heeft vorige week alle politieke partijen een brief gestuurd met daarin de regels voor de zendtijd voor politieke partijen gedurende de komende verkiezingsperiode. De overheid heeft hier kennis van genomen, liet Richard Arends, minister van Telecommunicatie aan NoticiaCla weten. Volgens hem is de wet op dit gebied niet gewijzigd en bevat de brief niets nieuws. Toch heeft de brief een golf van reacties veroorzaakt en zijn er zelfs partijen die spreken van ‘dictatuur’ en ‘censuur’. De bewindsman echter zegt dat er niets vreemds aan te hand is. Deze brief met de ‘spelregels’ wordt bij elke verkiezingsperiode uitgestuurd. Het gaat volgens de minister om wettelijke voorschriften waar hij zich simpelweg aan houdt.
ZENDTIJD POLITIEKE PARTIJEN
De brief is ter uitvoering van een oude wet, waarin is geregeld dat alle partijen recht hebben op evenveel zendtijd voor het uitbrengen van hun politieke boodschappen. “Het is geen nieuw beleid,” aldus de minister, “Eenzelfde brief is uitgegaan in 2001, 2005, 2009, 2013 en nu in 2017. Een standaard procedure." Het enige dat is veranderd is dat de brief dit jaar uitgebreider is dan de vorige jaren, omdat de wetsartikelen beter worden toegelicht.
VEROUDERDE WET
Ook de klacht dat de wetgeving is verouderd is niet nieuw. Maar het is nu eenmaal de geldende wet, waar iedereen zich aan moet houden voor een ordelijke gang van zaken tijdens de verkiezingsperiode, aldus de bewindsman. Arends wees er op dat de brief in het verleden nooit een 'issue' is geweest, maar nu kennelijk voor de nieuwe politieke partijen een probleem is. Dat heeft te maken met het feit dat volgens de wet alleen de partijen die op dit moment in het parlement zitten in principe recht op zendtijd hebben. Pas na het inleveren van de kandidatenlijst worden nieuwe partijen volgens de wet officieel erkend als politieke partij en kunnen zij aanspraak maken op zendtijd. Dit is ongewijzigd gebleven.